درحال بارگذاری سایت...
تا چند ثانیه دیگر وب سایت آماده استفاده است.
از صبر شما متشکریم
راهنمای انواع تکنولوژی ها و امکانات برای طراحی سایت خود
راهنمای انتخاب تکنولوژی مناسب برای طراحی سایت
آوریل 15, 2019
ساختار صفحات سایت : چگونه حداکثر تاثیر سئو را در صفحات وب سایت ایجاد کنیم ؟
ساختار صفحات سایت : چگونه حداکثر تاثیر سئو را در صفحات وب سایت ایجاد کنیم ؟
ژوئن 7, 2019

۶ ابزار رایگان سئو برای بررسی و تست سرعت سایت

معرفی 6 ابزار تست سرعت سایت که همه سئو کاران از آنها استفاده می کنند

معرفی 6 ابزار تست سرعت سایت که همه سئو کاران از آنها استفاده می کنند

در این مقاله می خواهم به شما ۶ ابزار رایگان تست و بررسی سرعت سایت را معرفی کنم. چرا سرعت سایت عامل بسیار مهمی در سئو و طراحی سایت محسوب می شود؟ زیرا به گفته گوگل سرعت سایت در الگوریتمهای این شرکت جزو پارامترهای بسیار مهم محسوب می شود و سایت های سریعتر می توانند رتبه بهتری به دست آورده، در نتیجه تعداد بیشتری مخاطب نصیب آنها می شود. یکی دیگر از دلایل اهمیت سرعت سایت راحتی مخاطبان و کاربران است، در واقع هر چه سایت شما سریعتر باشد مخاطبان شما بیشتر دوست خواهند داشت مطالب شما را بخوانند و در صفحات مختلف سایت شما حرکت کنند و در نهایت تبدیل به مخاطبان وفادار و حتی مشتریان آنلاین خواهند شد. در واقع آرزوی مدیران سایت های موفق این است که سایتی سریعتر از سایر رقبا داشته باشند.

توجه داشته باشید در این مقاله قصد ما این نیست که به شما آموزش افزایش سرعت سایت را بدهیم در واقع در این مقاله شما با ۶ ابزار رایگان بررسی و تست سرعت سایت آشنا می شوید که از طریق آنها می توانید سایت خود را بررسی نموده و حتی بهینه شدن سرعت آن را در طول زمان تحت نظر قرار دهید. بهترین زمان جهت لود شدن سایت چقدر است؟ در واقع هرچه سریعتر بهتر اما از نظر متخصصان در حال حاضر اگر صفحات سایت شما کمتر از ۲ ثانیه لود می شوند، سایت شما سرعت مناسبی دارد.

آیا سرعت وب سایت مهم است؟

هرچه سرعت سایت شما بیشتر باشد، شانس شما برای موفقیت بیشتر است.

فهرست ۶ ابزار بررسی و تست سرعت سایت

  1. Pingdom
  2. Google PageSpeed Insights
  3. Google Mobile Website Speed Testing Tool
  4. Google Analytics Site Speed
  5. WebPageTest
  6. GTMetrix

همواره به یاد داشته باشید، مهمترین اصل در استفاده از این ابزارها این است که یک ابزار را انتخاب کرده و فقط بر روی همان ابزار متمرکز شوید. هر کدام از این ابزارها پارامترهای مختص خود را مد نظر قرارداده اند و نمی توان نتایج یکی از آنها را با دیگری مقایسه کرد. برای موفقیت در افزایش سرعت سایت خودتان باید بر روی انجام کارهایی که این ابزارها به شما نشان می دهند تمرکز کنید و سایت خود را بهینه نمائید.

در دنیای کامپیوتر نمی توان گفت کدام نرم افزار بهتر از بقیه است چون هر نرم افزاری طرفداران خاص خود را دارد پس انتخاب کنید شما با کدامیک راحتتر هستید.

۱- Pingdom

Pingdom یکی از ابزارهای پیشرو در بازار بررسی ویژگی های سایت هاست. بهترین ابزار رایگان این مجموعه ابزار بررسی سرعت سایت است که تمامی درخواستهای صفحات سایت شما را به صورت آبشاری بررسی و به شما نمایش می دهد و شما می توانید آنها را بر اساس پارامترهائی مثل حجم، مدت لود شدن و … فیلتر و مشاهده نمائید. مهمترین علت موفقیت این سایت در طول سالیان فعالیت آن سادگی بسیار زیاد آن است و به شدت به افراد تازه کار توصیه می کنیم از این ابزار استفاده کنند:

ابزار تست سرعت سایت Pingdom ابزار محبوب سئو کاران
ابزار تست سرعت سایت Pingdom ابزار محبوب سئو کاران

یکی از ویژگی های مهم این ابزار امتیازی است که از ۰ تا ۱۰۰ به سرعت سایت شما می دهد و به شما راهکارهائی جهت افزایش سرعت سایتتان می دهد و شما می توانید پس از خواندن موارد، نسبت به انجام اصلاحات اقدام نموده و مجدداً سایت خودتان را آنالیز کنید، نگران نباشید به دست آوردن امتیازهای بالا کار چندان سختی نیست، فقط به راهکارهائی که این ابزار به شما نشان می دهد عمل کنید، همین!

کسب امتیاز کامل از ابزار Pngdom
کسب امتیاز کامل از ابزار Pngdom

نکته دیگری که وجود دارد Pingdom تاریخچه بررسی ها را ذخیره می کند در نتیجه شما می توانید به راحتی پیشرفت عملیات مربوط به بهینه سازی سایت خودتان را تحت نظر بگیرید.

۲ – Google PageSpeed Insights

گوگل از سال ۲۰۱۰ اعلام کرد سرعت سایت یکی از فاکتورهای مهم در الگوریتم های رتبه بندی سایتها محسوب می شود.گوگل یک ابزار کاربردی و اختصاصی با نام Google PageSpeed Insights را تولید و ارائه کرده است که می توانید با استفاده از آن سرعت سایت خود را بررسی و تست کنید.

ابزار گوگل برای تست سرعت صفحات سایت - Google pageSpeed Insights
ابزار گوگل برای تست سرعت صفحات سایت – Google PageSpeed Insights

بعد از بررسی سایت شما توسط Google PageSpeed Insights رتبه ای از ۰ تا ۱۰۰ به سایت شما اختصاص داده خواهد شد، اگر رتبه محاسبه شده از ۸۵ بیشتر باشد از نظر گوگل سرعت وب سایت شما مناسب است.در قسمت گزارشات این ابزار، مشکلات و خطاهای سایت شما لیست می شود و جالب است بدانید در همان قسمت راه کارهایی برای بر طرف کردن خطاها نیز به شما ارائه می شود و در صورتی که همه آنها را به کار بگیرید به راحتی می توانید رتبه ۱۰۰ را از ابزار Google PageSpeed Insights دریافت کنید.

توجه داشته باشید اگر می خواهید به صدر گوگل راه پیدا کنید میبایست تمامی موارد را بر طرف کنید.

۳ – Google Mobile Website Speed Testing Tool

با توجه به گزارشات گوگل مردم ۵ برابر بیشتر از سایتهایی که واکنشگرا یا ریسپانسیو نیستند استفاده نکرده و آنها را بدون خواندن حتی یک خط ترک می کنند.از این رو گروه Google PageSpeed Insights این ابزار را برای مخاطبانی که نیاز به استفاده نسخه موبایلی ابزار خود را دارند توسعه داده است که اکثر صاحبان مشاغل و فروشنده های آنلاین از آن استفاده می کنند.

ابزار گوگل برای تست سرعت سایت بر روی گوشی موبایل - Google website speed test tool
ابزار گوگل برای تست سرعت سایت بر روی گوشی موبایل – Google website speed test tool

اگر از ابزار Google Mobile Website Speed Testing Tool استفاده می کنید می توانید گزارش بررسی و آنالیز سایت خودتون رو برای شرکت پشتیبان سایتتون ارسال کنید ولی به این نکته توجه داشته باشید که دریافت امتیاز ۱۰۰ از این ابزار با توجه به محدودیت هائی که برای سایتهای وردپرسی طراحی شده در ایران وجود دارد کار بسیار دشوار و هزینه بری خواهد بود.دریافت امتیاز ۸۵ به بالا هم نشانه کیفیت مناسب سایت شما است.

نتیجه به دست آمده از ابزار تست سرعت سایت بر روی تلفن همراه -  Google Mobile Test Tool Report
نتیجه به دست آمده از ابزار تست سرعت سایت بر روی تلفن همراه – Google Mobile Test Tool Report

۴ – Google Analytics Site Speed

ابزار آنالیز سایت گوگل که اکثر مدیران سایتها از آن استفاده می کنند در ابزارهای زیر مجموعه خود امکان سنجش سرعت لود شدن سایت ها را به دقت برای کاربران مختلف اندازه گیری می کند توجه داشته باشید گوگل با این ابزار سه نوع مختلف لود کامل سایت را می سنجد :

  • مدت زمانی که یک صفحه به صورت کامل به مرورگر کاربر منتقل می شود.
  • مدت زمان اجرای اسکریپت های اولیه که ساختار سایت را تغییر می دهند.
  • و در نهایت سرعتی که صفحات توسط مرورگر مخاطبان در اصطلاح پارز ( تحلیل ) می شود و صفحه سایت شما برای مخاطبان آماده تعامل می شود.
ابزار سنجش سرعت بارگذاری سایت گوگل یا همان گوگل آنالیتیکز که همه سئو کاران از آن استفاده می کنند.
ابزار سنجش سرعت بارگذاری سایت گوگل یا همان گوگل آنالیتیکز که همه سئو کاران از آن استفاده می کنند.

با اینکه این ابزار بسیار کارآمد به نظر می رسد به شما توصیه می کنم از آن استفاده نکنید و یا فقط به گزارشات آن استناد نکنید چرا؟ چون این ابزار داده ها را به صورت راندم از کاربران مختلف جمع آوری می کند و بسته به شرایط دستگاهها، سرعت اینترنت مخاطبان و سایر پارامترها می تواند اعداد و ارقام نادرستی را به شما نشان دهد به عنوان مثال : اگر اکثر مخاطبان شما از اینترنت با سرعت پائین استفاده می کنند و دستگاههای قدیمی نیز دارند نتیجه می شود اعدادی نا امید کننده و اگر عکس موارد ذکر شده وجود داشته باشد دقیقاً نتیجه متفاوت به شما گزارش می شود.

۵ – WebPageTest

WebPageTest توسط یکی از توسعه دهندگان مرورگر معروف Google Chrome به عنوان یک پروژه سورس باز و رایگان توسعه داده شده است. ویژگی اصلی این ابزار شامل تست توسط مرورگر های مختلف از نقاط مختلف جهان می باشد.جالب است بدانید اکثر مدیران سایت حرفه ای از این ابزار تست و آنالیز برای سایت های خود استفاده می کنند.

ابزار تست سرعت سایت WebPageTest
ابزار تست سرعت سایت WebPageTest

قابلیت های مختلف این ابزار شامل مواردی می شود که می توانید واقعا به نتایج تست های آن استناد کرده و با اطمینان خاطر از آن استفاده کنید.

۶ – GTMetrix

GTMetrix ابزار رایگان دیگری است که آنالیز را توسط سه ابزار مختلف انجام می دهد و نحوه استفاده از آن بسیار ساده است. از این رو اگر جزو افرادی هستید که دانش کافی ندارید می توانید با خیال راحت از آن استفاده کنید.

ابزار تست سرعت سایت GTMetrix که بسیاری از سئو کاران از آن استفاده می کنند
ابزار تست سرعت سایت GTMetrix که بسیاری از سئو کاران از آن استفاده می کنند

نکته قابل توجهی که وجود دارد GTMetrix به صورت ریز تمامی خطا ها را به صورت اولویت بندی شده به شما نشان می دهد و راهکارها و ابزارهایی که برای رفع مشکلات مورد نیاز شما هستند را نیز به شما معرفی می کند.در صورتی که یک حساب کاربری رایگان در این سایت ایجاد کنید می توانید تا ۲۰ تست آخری را که انجام داده اید ذخیره و مشاهده نمائید.

خلاصه

اگر شما به دنبال افزایش سرعت سایت خودتون هستید می توانید از این ابزارها استفاده کنید فقط هرگز فراموش نکنید فقط تست کردن سرعت سایت مهم نیست! باید سایت خودتون رو تا جائی که امکان دارد بهبود ببخشید و انتظار داشته باشید که کاربران راحتتر از مطالب سایت شما استفاده کنند پس در طراحی حرفه ای سایت موارد زیادی وجود دارد که می تواند به موفقیت یا عدم موفقیت سایت شما کمک کند.در مقاله ای جداگانه ۱۱ ویژگی مهم در موفقیت وب سایت را برای شما نوشته ام که می توانید آن را بخوانید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما